Vrány – Petra Dvořáková (kniha – recenze)

Název: Vrány
Autor: Petra Dvořáková
Žánr: Novely, Literatura česká, Rodina
Vydáno: 2020, Host noviny
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Počet stran: 184

Anotace:

“Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?” (databazeknih.cz)

Recenze:

Knížku jsem četla v rámci knižní štafety od @stafety.rachel.roo @blogger.rachel.roo a moc děkuji, že jsem se mohla zúčastnit 💛 Avšak Vrány jsem měla v plánu dlouho, od doby, co vyšly, poněvadž mě hlavně zaujala obálka. Ta je naprosto nádherná a knížce přidává na hodnotě.

Vrány jsou příběhem o rozpadající se rodině, kdy jeden z rodičů upřednostňuje jedno ze svých dětí a na druhém si vybíjí vztek a svou frustraci. Neustále své děti srovnává mezi sebou nebo je srovnává s dětmi svých přátel. Hlavní hrdinka 12letá Barunka, která je velmi talentovaná malířka, tak musí snášet neustálé hádky rodičů a trpět domácí násilí. Holčička je opravdu silná osoba a hledá tak útěchu jak ve svých kresbách, tak ve škole u učitele na výtvarnou výchovu a angličtinu, přezdívaného Frodo.

Nechci nic spoilerovat, ale Frodo a jeho maminka, učitelka na základní umělecké škole, byli s Barčou ty nejsympatičtější postavy. Snažili se Barunce pomáhat. Nemohla jsem vystát Barči matku, která se chovala příšerně a svou dcerku ponižovala. O otci se zmiňovat blíže nebudu, protože mi je z něj zle. Na druhou stranu je dobré vědět, že rodiče občas měli světlé chvilky.

Když si představíte, že tohle vše se může dít všude kolem nás, je to hrozné. Jen tedy doufám, že děti najdou jiné východisko, než jaké našla Barunka.

Příběh je hodně silný, zasáhne vás a budete na něj myslet ještě několik dní po přečtení. A možná vám zůstane v hlavě navždycky. Ne všem knížku doporučuji, hlavně ne slabým osobám, které rozhodí smutné, násilné knížky. Jinak se četla velmi rychle, nemohla jsem se odtrhnout.

Hodnocení: 5⭐️/ 5⭐️

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmettidatabazeknih.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.