Severka – Nina Špitálníková (kniha – recenze)

Název: Severka
Autor: Nina Špitálníková
Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2023, NLN – Nakladatelství Lidové noviny
Vazba knihy: pevná / vázaná
Počet stran: 240

Anotace:

“Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?”(databazeknih.cz)

Recenze:

Kniha, která vás vtáhne a rozcupuje na kousky, ale přesto ji milujete a chcete pokračování. Jenže jaké? Opravdu všichni, kteří vyrůstají v tvrdém režimu KLDR a najednou se ocitnou v našem demokratickém světě, budou šťastní?

Jako milovnice asijské kultury, hlavně té korejské a japonské, se zajímám o vše, co se kolem vyskytne. O skvělé české koreanistce Nině Špitálníkové vím už dlouhou dobu. Její knihy mám v knihovně, ale zatím nečtené. Ale Severka mě tak moc přitáhla a byla první.

Příběhem nás provází hlavní hrdinka Severka a potetovaná koreanistka (a myslím, že se jedná o paní Špitálníkovou), která Severku vyslýchá. Severka vypráví svůj příběh od útlého dětství, kdy se narodila a vyrůstala v Severní Koreji. Režim KLDR byl pro ni naprosto přirozený, stejně jako pro ostatní Severokojerce. Neznala jiný život. Severka pocházela z vyšší společenské vrstvy a chtěla se stát další revolucionářkou, která by pomohla Severní Koreji a jejím obyvatelům vzkvétat.

Dozvídáme se, co Severka svými činy nevědomky způsobila. Přiblížila a dosti nám popsala každodenní život Severokorejců. Mě osobně dost zaskočilo tolik částí už na začátku. Například, že i každé obyčejné chvilky jejich života, jako je vstávání, toaleta, mytí a jídlo, jsou naplánované na minuty. Mají svůj rozvrh, svůj řád. Naprosto všechno. A tento řád jim dává jistoty. Jenže to jsem nevěděla, co bude dál.

Absolutně mě odzbrojilo a rozdrásalo, že v KLDR existují pracovní tábory. Něco jako u nás v ČR pracovní tábor Terezín z 2. světové války. Podmínky popisované v knize mi opravdu připomínají pracovní a koncentrační tábory a cítila jsem obrovskou úzkost.

Nechci říkat nic víc, tu knížku si musíte přečíst a prožít sami. Přemýšlela jsem, jak tuhle recenzi napsat a vyjádřit se. Jenže to nejde napsat jen tak. Píšu jednoduše tak, jak to cítím.

Severku jsem si moc oblíbila, ta slečna byla skvělá, měla odvahu, věřila v sebe, dělala vše v dobré vůli, uvědomovala si své chyby a přešlapy… A paní Nina Špitálníková ji znala osobně ❤️

Prosím, přečtěte si Severku, dá Vám tolik emocí a informací, tolik životních mouder. Budete přemýšlet nad životem a nad, pro mnohé, obyčejnými chvilkami, jako je třeba si zajít na kávu.

Moc se těším na pohádku, která snad brzy od Niny Špitálníkové vyjde.

Hodnocení: 5⭐️/ 5⭐️

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti / databazeknih.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.