Já, Olga Hepnarová (Film)

Film Já, Olga Hepnarová je příběhem mladé ženy, která v roce 1973 nasedla do nákladního auta a v centru Prahy zabila 8 lidí. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala, a v roce 1975 byla jako poslední žena na území Československa popravena. Snímek je existenciálním dramatem Olgy Hepnarové, je příběhem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, příběhem, který vyústí v tragédii a nemá vítěze ani poraženého. Film nabízí pohled na traumatický život i čin hlavní hrdinky z určitého odstupu tak, aby se emotivně na stranu Olgy Hepnarové neklonil. Film je současně i dramatem lidí z okolí Olgy Hepnarové a snaží se najít příčiny jejího strašného agresivního aktu. (Bontonfilm CZ)

Na tomto filmu jsem byla v kině, řekli jsme si, že by to mohlo být zajímavé. Film je česko polský, a dokonce má dobré hodnocení, což je celkem vzácnost. Podívejte se na csfd a téměř u všech českých filmů najdete jednu nebo žádnou hvězdičku – všechno je podle diváků odpad. S tím nesouhlasím.Já, Olga Hepnarová je film, u kterého budete sedět, zírat a smát se. Ale ne tomu, že by byl příběh vtipný. To vůbec. Styl, jakým je natočen, je působivý. Během dívání se jsem pošeptala kamarádce, že se mi líbí, jak film plyne tak, jako život. Tím myslím například scény, kdy se neděje nic, záběr stojí a vy se díváte třeba minutu, jak hlavní hrdinka kouří. Objeví se pohled do chodby, kde nikdo neprochází, pak se mihne jedna postava a zase nic. Ticho. Další scéna je například, že Olga leží v posteli a kouří. Ticho. Jde se projít ven, jde, stojí, ticho. Kolem projde pár lidí a zase ticho. Film se podle mě snaží ukázat tuto jinou stránku filmového umění, není vždy potřeba akce, neustálé rozhovory. Copak pořád s někým mluvíme? Nedíváme se do blba? Nepřemýšlíme? Ale ano. Proč to tedy neukázat? Za tohle mají tvůrci velké plus. A jsou to právě ty scény, u kterých se můžete zasmát, protože jsou prostě vtípné, neotřelé. Pozor na stydlivky, kdo se cítí nepříjemně při sexuálních scénách, ať zavře oči. A homofobové ať na film ani nechodí. Olga byla totiž lesbička.
V obsahu filmu píšou, že film nabízí pohled na hlavní postavu s určitého odstupu, abychom se emotivně na Olgu nenaklonili. Hahaha. Bullshit. Když vidíte, jak žila, mezi kým byla, tak si řeknete, že se moc nedivíte, že na tom nebyla psychicky dobře. Soudit nebo bránit ji tu nebudu, to nechci. Každopádně je film zajímavý a doporučuju se podívat 🙂
Hodnocení: 4*

3 názory na “Já, Olga Hepnarová (Film)”

  1. Spolužačky se na film vypravily a mluvily o něm celkem pochvalně, i když zmínily (a nejsou to puritánky), že sexuálních scén mohlo být méně.
    Do kina jsem se nevypravila, ne proto, že bych neměla ráda české filmy (také si nemyslím, že všechny filmy naší produkce by byly odpad), ale proto, že jsem na film s drastickým námětem neměla náladu.

  2. the_omatipoko

    já to chci hrozně vidět viděla jsem už ukázku v práci a četla jsem i knihu prostě to chi vidět :-D so excited

  3. Na tento film se těším, jen škoda, že se nemám šanci dostat do kina. Málokdy tam na něco zajdu, ale na tohle bych šla :-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.