Dánská dívka (Film)

Film, který mě pouze zajímal. Film, do kterého jsem se po shlédnutí zamilovala.
O Dánské dívce jsem slyšela poslední dobou ze všech stran, hlavně o knižní předloze. Všude z blogů a sociálních sítí na mě vykukovala dvojice hlavních hrdinů. Vzhledem k tomu, o čem film (kniha – nečetla jsem) je, mě samozřejmě lákal, ale také mě přitáhl Eddie Redmayne, který hraje hlavní postavu Einara. Eddieho znám z filmu Teorie všeho, takže jsem předpokládala a bylo mi jasné, že svou roli zahraje bravurně.
A nemýlila jsem se.

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou“ hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt CZ)
Způsob, jakým Eddie ztvárňuje postavy je excelentní. Do své postavy se tak vžil a nebýt to film, myslíte si, že opravdu prožívá to, co je na něm vidět. Jako ženě mu to také slušelo, mimochodem. Herečka Alicia byla také skvělá a krásná. Výkonům herců nemám co vytknout. Prostředí, v němž se film odehrával, atmosféra, to všechno bylo velmi příjemné, působivé. Člověk měl pocit, že se ocitl v jiné době a je s postavami na stejném místě. Kostýmy parádní. Film nenudil, nebyla chvilka, kdybyste si říkali, ať už se to někam hne a kdy bude asi konec. Dvě hodinky vám uběhnou jako nic.
SPOILER (NEČTĚTE TI, KTEŘÍ FILM JEŠTĚ NEVIDĚLI, I KDYŽ JE TO I V POPISU FILMU :D).
To, že Gerda přišla o svou lásku, manžela, není tak úplně pravda. Zde samozřejmě dochází k tomu, jak vnímá, možná, svou orientaci. Chtěla chlapa, muže. Ale Einar, i když se stával ženou, svou manželku pořád miloval stejně a zůstal by s ní. Pokud by Gerdě nevadilo, že by žila s ženou jako milenka, nebyl by problém. Jeho duše, potom již Lili, zůstala přece stejná. Pořád to byl stejný člověk. Někdo to pochopil jinak, že Lili chtěla někoho jiného, ale já to viděla tak, že Lili chtěla dát Gerdě prostor a šanci si najít muže, jak chtěla a potřebovala. Gerda při Lili stála pořád.
KONEC SPOILERU
Dánská dívka ve mě vyvolala mnoho velkých a odlišných pocitů, že jsem si i pobrečela, a to já u filmů jen tak nebrečím. Kdo můžete navštívit kino, rozhodně doporučuji. Velké plátno udělá jistě své. To, že je Eddie Redmayne nominovaný v Oscarech za mužský herecký výkon spolu s Leonardem DiCapriem (Zmrtvýchvstání – The Revenant) bude velmi napínavé. Teď sama osobně nevím, kdo chci, aby vyhrál. Pokud to vyhraje jeden z nich, budu mít radost 🙂 Alicia Vikander je též nominovaná na Oscara 🙂
Hodnocení: 5* z 5
Trailer a fotky:

(c) blumensprache.blog.cz / video: youtube / obrázky: weheartit / csdf

3 názory na “Dánská dívka (Film)”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.