Zloději tváří – A. M. Shine (kniha – recenze)

Název: Zloději tváří
Autor: A. M. Shine
Žánr: Literatura světová, Horory
Vydáno: 2023, Fobos
Orig. název: The Watchers, 2021
Překlad: Kateřina Harrison Lipenská
Počet stran: 304
Jazyk vydání: český
Autor obálky: DOBROVSKÝ s.r.o.
Vazba knihy: pevná / vázaná
Formát knihy: E-kniha (mám)

Hodnocení: 5⭐️/ 5⭐️

Anotace:

“Nevidíte je. Ale oni vidí vás. Ten les není vyznačený na žádné mapě. Každé auto se u jeho okraje porouchá. Stane se to i Mině. Protože je ztracená a nemá jinou možnost, vydá se do temnoty lesa, kde narazí na ženu, která na ni volá, ať běží k ní, do betonového bunkru. Jakmile se za ní zabouchnou dveře, budovu obklopí řev. Mina se ocitne v místnosti se skleněnou stěnou a elektrickým světlem, které se aktivuje s příchodem noci, kdy pozorovatelé vylézají z podzemí. Tato stvoření přicházejí pozorovat své lidské zajatce a tomu, kdo se do bunkru nevrátí včas, se stanou hrozné věci.
Mina, vystrašená a mezi cizími lidmi, zoufale hledá odpovědi. Co jsou pozorovatelé zač? Proč vězní lidi? A pak je tu vůbec nejdůležitější otázka ze všech – jak odtud utéct?”

(databazeknih.cz)

Recenze:

Ke knize jsem se dostala díky společnému čtení ve skupině Knižní závisláci od Knihydobrovský. Nestihla jsem ji přečíst v určené době, ale asi před týdnem jsem si řekla, že ten horor přece jen vezmu a začnu číst. A udělala jsem dobře!

Autorem knihy je irský spisovatel A.M. Shine, který vystudoval historii na vysoké škole a zaměřuje se na psaní hororů. Jeho horory jsou inspirovány irskou krajinou, kulturou, historií a pověrami a temná atmosféra v jeho příbězích je čerpána z gotického kánonu z minulosti. Kniha Zloději tváří, kterou jsem četla, se v originále nazývá The Watchers (Pozorovatelé) a vyšla původně v roce 2021, u nás až v roce 2023. Myslím, že se zde mohl ponechat originální název, ale i ten náš se ke knize hodí. Samozřejmě nebudu protestovat proč. A.M. Shine má na svém kontě více knížek, tak doufám, že se i ony dostanou k nám. (goodreads.com)

Na začátku knihy dostáváme ochutnávku v prologu, jsme hozeni do příběhu a už tady cítíte napětí a zvědavost, co se s hrdiny děje, co se s nimi stane a co se v tom podivném lese vlastně děje. Až potom se dostáváme k první kapitole a najednou tu máme jiné lidi. Říkala jsem si, co mají společného s postavami z prologu a přemýšlela, kde najdu nějakou spojitost.

Hlavní hrdinka Mina ve své oblíbené hospodě ráda tiše sedí a přes okna pohlíží na cizí lidi, které může nakreslit a dumat nad jejich osudem, pít horkou whiskey a kdykoliv se vytratit. Jednoho dne však v hospodě od známého dostane nabídku na snadno vydělané peníze tím, že odveze vzácného papouška “Zlaťáka” kamsi daleko jakémusi kupci. Mina nabídku přijme, navíc ráda vypadne. A od této chvíle se příběh rozjíždí.

Zloději tváří je horor, který se odehrává v záhadném, temném lese, kam sotva prosvítají paprsky slunce. Jídlo i voda se shání těžko s hlavně se vše musí stihnout před setměním, jinak se stanou zlé věci. Ohledně příběhu se nebudu vyjadřovat, to se dozvíte v anotaci, ale všechny ty podivnosti, co se v knize dějí, vám nedají spát.

Hrdinové knihy, lesní nestvůry, nepříznivé počasí a podmínky lesa vás vtáhnou do děje. Nedokázala jsem přestat číst. Neustále jsem na knížku myslela a těšila se, až si budu zase číst. S postavami jsem prožívala každodenní boj o přežití. Říkáte si, jak se z tohoto lesa dostat ven? Je nějaká naděje?

Pro někoho mohou být Zloději tváří slabý horor, ale zde se hraje hlavně na atmosféru a tajemno. Já osobně jsem si připadala, že v onom betonovém bunkru se skleněnou stěnou opravdu jsem a lekám se výkřiků pozorovatelů. A nejen to. Jsou tu zajímavé čtyři hlavní postavy, tři ženy a jeden muž, nad kterými budete přemýšlet. Některé budete nesnášet, některým fandit. Ale ani jedna vám nebude lhostejná. A papoušek Zlaťák? Ten vykouzlí úsměv na tváři.

Tento typ hororu je přesně pro mě, krváky mi nepřijdou strašidelné, ale záhady, duchové a podobně, to je moje.

Tuto knihu doporučuji určitě! Hlavně těm, co si libují v napínavé, tajemné atmosféře a záhadných bytostech. Je mi líto, že má kniha tak málo hodnocení na databaziknih, zaslouží si více čtenářů. Doufám, že jsem někoho nalákala a Zloději tváří se dostanou k více lidem.

Hodnocení: 5⭐️/ 5⭐️

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti / databazeknih.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.