Zlatý kompas – Knižní recenze

Fantasy kniha, tak trochu pohádka. Knížka, kterou si oblíbí i dospělí lidé a budou se rozplývat nad roztomilostí a zároveň se rozčilovat na intriky.

Anotace:
„Děj knihy se odehrává v paralelním světě podobném tomu našemu, kde žije dvanáctiletá Lyra. Každý člověk tam má svého daemona, který ho provází po celý život a je jakýmsi vnějším spodobněním jeho povahy, a žijí tu i jiné podivuhodné bytosti, například mluvící medvědí kyrysníci nebo půvabné divoženky létající na borových větvích. Lyra s jejich pomocí putuje daleko na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera a další děti, které unesli obávaní Vrahouni. Na cestě ji provází alethiometr, přístroj podobný zlatému kompasu, který tomu, kdo s ním umí zacházet, odpoví na každou otázku.“
(databazeknih.cz)

Fantasy kniha, tak trochu pohádka. Knížka, kterou si oblíbí i dospělí lidé a budou se rozplývat nad roztomilostí a zároveň se rozčilovat na intriky.

Já jsem si koupila audioknížku z Audiolibrix, lákala mě obálka a hlas Martiny Krátké, která knihu namluvila. Dala knížce cosi osobitého něžného a myslím si, že kdybych knížku četla, neužila bych si ji tolik. Zvukový doprovod je také krásný.

Co se tyče děje a postav, oblíbila jsem si hlavní hrdinku Lyru a jejího démona Pantalaimona. V tomto světě skoro každý vlastní démona (ne, nevypadají ďábelsky), který je s člověkem spjatý jakýmsi poutem a nemůže se od něj vzdálit. Cítí mezi sebou nepopsatelnou lásku a potřebu být spolu. Takovýto démon muže mít jakoukoliv podobu, většinou se ztotožňuje s povahou člověka. Do určitého věku dítěte se démon může kdykoliv měnit. Já měla ráda Pantyho jako malou můru. A jak jsem povídala výše, Martina Krátká ho namluvila dokonale, měnila vždy hlasy a zrovna Pantík, jak mu Lyra říkala, byl rozkošný.

Setkáme se i se zápornými postavami, celým příběhem nás provází šarmantní dáma, paní Coutrová. Více vám o ní nepovím, ale je hodně zajímavá.

Příběh plynul rychle a nenudil mě, chtěla jsem poslouchat dál a dál.

Audiolibrix bohužel druhý díl knihy ještě nemá, snad někdy v budoucnu. Asi si zatím přečtu pokračování v papírové nebo elektronické podobe. Zlatý kompas najdete také jako film nebo jako seriál na HBO GO s názvem Jeho temné esence. Na oboje se chystám a těším se.

Knihu vřele doporučuji všem fantasy fandům, kteří mají rádi dobrodružství a tajemno.

Hodnocení: 4⭐️/5⭐️

Název: Zlatý kompas
Autor: Philip Pullman
Série: Jeho temné esence / Temné hmoty
Orig. název : Northern Lights, 1995
Žánr: Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: 2007, Argo
Počet stran: 394

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti / databazeknih.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *