Nejkrásnější dárek – Knižní recenze


Spousta z nás si přeje před vánočními svátky s během nich sledovat filmy s vánoční tematikou, ale také číst knížky. Jednou jsem takhle na insta viděla u Thea Addaira “upoutávku” na novou knížku, na které se podílel. Jo, byla to kniha Nejkrásnější dárek, která obsahuje soubor vánočních povídek a Theo sliboval příběh s Kitem a Danielem. Takže jak jsem asi zareagovala? Nadšeně, že ji prostě musím mít kvůli těm dvoum!

Anotace:
“Soubor dvanácti vánočních povídek mladých českých autorů.Stejně jako se liší každá sněhová vločka, je i každý příběh v této knize zcela jedinečný. Nejkrásnější dárek je antologie dvanácti young adult povídek od mladých českých autorek a autorů. Jejich hrdinové vám připomenou, proč milovat Vánoce a jak příjemné je ztratit se za dlouhých zimních večerů někde v koutku s dobrou knížkou. Krom známých jmen české young adult scény, jako jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. Začtěte se spolu s námi do stránek příběhů a užijte si neocenitelné kouzlo Vánoc…” (databazknih.cz)

Já jsem pro tentokrát nezvolila papírovou verzi a ani eknihu, vybrala jsem si audioknihu, nechtěla jsem totiž čekat, než mi přijde a tak 😀

Nejkrásnější dárek obsahuje 12 povídek od 12 autorů, které se buď se odehrávají ve vánoční čas nebo se Vánoc přímo týkají. Musím přiznat, že jsem očekávala něco jiného, něco, co bude mít takzvané příjemné vánoční vibes, lehčí témata a probudí ve vás vánoční atmosféru, těšení se a vykouzlí vám úsměv na tváři.

Bohužel, žádný úsměv mi knížka nevyvolala a jaksi vůbec vánoční náladu, spíš divné pocity a smutek. Až na pár výjimek, které buď nebyly tak depkoidní anebo ano, ale příběh mě zasáhl. Někde jsem četla názor, že je to vypadá, jako by se autoři dohodli na tom, kdo napíše depresivnější povídku 😀

Mezi mé oblíbené příběhy patří tyto:

Okamžik v čase – Jolana Hanáková

Útulná, taky trošku smutná povídka odehrávající se v kavárně. Byla plná sněhových vloček, lamp, rodinného příběhu a zamilovanosti. Dva hlavní hrdinové byli příjemní a uvěřitelní. Kdyby se autorka rozhodla těmto dvoum věnovat celou knihu, určitě bych si ji koupila.

Zelená slunce – Sam Xabbyssus

V této povídce jsou Vánoce jaksi možná vedlejší doplněk, ale to hlavní, nebo jedno z nejdůležitějších, co se událo, děje právě na Vánoce. Hlavním hrdinou je mladý muž, který prošel změnou pohlaví a vypráví své vzpomínky, to, jak s kým ve svém okolí komunikoval.

Vánoční zločin – Theo Addair

Theo způsobil, že jsem se zasmáli aspoň u něj a jeho blázínka Kita. Kit, postava z knihy Muffin a čaj, a Koláčky a spiklenci, j můj oblíbenec, já toho kluka žeru 😀 Tahle povídka mě svým příběhem jako že nechytila za srdce, i když téma bylo důležité, ale víc mě dostávali postavy a jejich chování. Povídka byla jaksi detektivní, takže kdo má rád detektivky, bude se mu líbit 😀

Bratrské pouto – Martina Mátlová

A tohle je příběh, který mě hrozné moc bavil, byl mi blízký a to z několika důvodů. Nemůžu říkat přesně proč, abych vám to nevyspoilovala, ale jedno říct mužů, jsou tam dvojčata, což je pro mě jako magnet. Tolik let jsem přeci psala o dvojčatech a tak. Povídka je taky smutná, ale zároveň krásná. Kdyby tento příběh měl taky svou vlastní knihu, rozšířil by se, bavilo by mě to číst.

Tak to jsou čtyři mé nejoblíbenější povídky z knížky, někomu sr můžou líbit jiné, to je jasné.

Ke zpracování, celou knížku namluvili Klára Suchá a Jiří Suchý z Tábora, který také namluvil audioknížku Muffin a čaj. Poslech byl příjemný, dobře se vnímal.

Myslím, že Nejkrásnější dárek za přečtení nebo poslech stojí, papírová verze má i ilustrace, ale asi bych tuhle knížku ve fyzické formě mít v knihovničce nepotřebovala.

Hodnocení: 3⭐️/5⭐️

A co vy, četli jste / poslouchali ji? A jak se vám líbila?

3 názory na “Nejkrásnější dárek – Knižní recenze”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *