Muffin a čaj & Koláčky a spiklenci – Theo Addair (knižní a audioknižní recenze)

Muffin a čaj

Tentokrát vám chci, milí čtenáři, povyprávět o mých pocitech z knížek od úžasného českého spisovatele Thea Addaira. Jedná se young adult LGBT příběhy, první knihu jménem Muffin a čaj a o jejím pokračování s názvem Koláčky a spiklenci. Zakoupila jsem si i audioknihu Muffin a čaj, takže zkusím porovnat čtení a poslouchání 🙂

Tentokrát vám chci, milí čtenáři, povyprávět o mých pocitech z knížek od úžasného českého spisovatele Thea Addaira. Jedná se young adult LGBT příběhy, první knihu jménem Muffin a čaj a o jejím pokračování s názvem Koláčky a spiklenci. Zakoupila jsem si i audioknihu Muffin a čaj, takže zkusím porovnat čtení a poslouchání 🙂

Tyto knížky jsem si vybrala asi proto, že se dlouhé roky zabývám LGBT tématikou, píšu LGBT příběhy a v této komunitě mám přátele. Téma mi je velmi blízké 🙂

Název: Muffin a čaj
Série: Muffin a čaj 1.
Autor: Theo Addair
Žánr: Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Yoli
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 272
Ilustrace/foto: Daria Golab

Anotace:

„Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí.

Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být…“


Celým příběhem vás provází dvě hlavní postavy. Světlovlasý, velmi chytrý, zadumaný a introvertní Daniel Morgenstern. A hodně upovídaný, spontánní, veselý, obětavý a talentovaný Christian (Kit) Arroyo se snědou pletí a dlouhými tmavými vlasy. Kit je napůl Španěl a jeho temperament nejde přehlédnout. Také rád kreslí a zpívá.

Kit s Danielem k sobě hledají cestu způsobem, o kterém si musíte přečíst. Obě postavy jsou sympatické, mají osobitý charakter a způsoby přemýšlení i jednání, které si musíte zamilovat. Samozřejmě se setkáte s ostatními studenty střední školy a internátu, potkáte i několik neutrálních a záporných postav (hlavně jedné *šeptá*).

Kniha je psaná v er formě a z dvou pohledů, tedy z pohledu Daniela a Kita. Nemůže se stát, že se ztratíte v tom, kdo zrovna příběh vypráví. Dany s Kitem jsou velmi rozdílní, jako nebe a dudy. Každý uvažuje úplně jinak a také jinak mluví i přemýšlí. Je jen na vás, zda si někoho oblíbíte víc nebo míň. Nebo budete milovat oba nastejno. Já se ale dobrovolně přiznávám, miluju Kita 😀

Osobně musím říct, že jsem se do příběhu zamilovala hned po pár stránkách. Dlouhou dobu se mi nestalo, abych si postavy tak oblíbila, abych se u čtení usmívala jako blbá a dělala podivné vískající zvuky, vzdychala, jak je knížka úžasná a prostě… jo, miluju to! Miluju Kita, miluju Daniela, miluju Thea!

Prostředí internátu je super, ale nejvíc super je to (malý SPOILER), když se ocitneme v Kitově vesničce a poznáme jeho mamku. Ach bože, tu budete zbožňovat. A nejen ji, ale i další členy rodiny (konec malého SPOILERU).

Oceňuji to, jak Theo lehce vykreslil atmosféru, jak vás uchvátí a učaruje. Pro někoho může knížka působit moc sladce, pomalu a nudně (už jsem takový názor slyšela), ale já se rozhodně nenudila. Naopak. Líbilo se mi postupné sbližování se postav, žádné násilně přidané scény nebo slova, aby autor čtenáře šokoval. Právě ta jednoduchost a čistota, něha, působí jako magnet. Ale abyste si nemysleli, nejedná se jen o slaďárnu, za tím vším nacházíte hluboký příběh o psychických problémech a šikaně.

Abych to lépe vysvětlila, když mluvím o jednoduchosti a lehkosti, nemyslím tím primitivní způsob psaní. To vůbec. Já mluvila o auře příběhu. Theův styl se mi líbí, je mi příjemný, vyhovuje mi. Věty plynou plynně.

Knížku doporučuji všema deseti, kdybych na rukou měla víc prstů, tak ještě více prsty 😀 Vcelku jde spíše o odpočinkové čtení, i když jak jsem psala výše, řeší se tu vážné věci. Pokud se chcete usmívat, zamilovat a cítit se jak na růžovém (duhovém nebo jakkoliv barevném) obláčku, chňapněte Muffin a čaj, kupte si muffin, udělejte si čaj a spokojeně se začtěte.

Hodnocení:
5*/5*

Srovnání s audioknihou

Když nakladatelství Yoli lákalo na audioknihu Muffin a čaj, okamžitě jsem věděla, že si ji budu chtít pořídit. Audioknihu vydalo nakladatelství Témbr a zakoupila jsem ji na Audiolibrix. Kniha je namluvena Jiřím Suchým z Tábora a Jiřím Köhlerem, jejichž hlasy a hraný projev jsou velmi příjemné. I tady musím říct, hlas Kita se mi líbil víc, ale nevím, který z těchto dvou sympatických můžu koho namluvil 😀 Musím vyzdvihnout hudební doprovod za každou kapitolou, uchvátila mě hlavně španělská kytara za Kitovými částmi.

Knížka se poslouchala moc hezky, ale dávám přednost vlastnímu čtení očima. Když jsem Muffina četla na papíře, užila jsem si ho víc a měla z něj větší požitek. A nemyslím si, že by to bylo tím, že jsem už příběh znala. Audioknihy jsou fajn, ale podle mě je lepší, když si vy samy v hlavě udáváte tempo čtení, představujete si barvu a tón hlasu postav sami.

Každopádně audiokniha je super a stojí za poslechnutí 😀

Koláčky a spiklenci

Název: Koláčky a spiklenci
Série: Muffin a čaj 2.
Autor: Theo Addair
Žánr: Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno: 2019, Yoli
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 280
Ilustrace/foto: Daria Golab

Anotace:

„Hurá, prázdniny! Daniel a Kit se už nemůžou dočkat, až spolu stráví léto. Dani zrovna odmaturoval a s Obrtínským gymnáziem i nepříjemnými spolužáky se může jednou provždy rozloučit. Kit má naopak spoustu učení před sebou. Daniel je pro něj ale obrovskou motivací. Pokud se bude dost snažit, může školu dokončit dřív a vyrazit za Danielem na univerzitu. A pak by se třeba… ale jen třeba… mohli jeden k druhému nastěhovat. Jejich plány na léto v Krampeřicích však zhatí jediný telefonát od Morgensternů. Daniel se musí ihned vrátit domů a nastoupit praxi v otcově právnické firmě…“

Koláčky a spiklenci, pokračování Muffinu a čaje, můj oblíbený příběh o Kitovi a Danielovi. Bylo nádherné se znovu ponořit do jejich světa a být s těmito super kluky! Na knížku jsem se těšila, ale netušila jsem, že Kita s Danielem budu moci milovat ještě víc! A ano!Tentokrát se na začátku knížky ocitáme na prázdninách u Kita doma, všec
hno je tak… lehce nové, vzrušující a pohodové, než vás naštve to, co musel Daniel udělat. A ne, tohle nebude spoiler, budete nesnášet Danielova otce! V Koláčcích a spiklencích poznáte Danielovi rodiče a Kitovi kamarády. Nakouknete pod pokličku všech problémů obou rodin. Co pod pokličku? Přímo do hrnce! Konečně zjistíte a pochopíte, proč se Danielchoval tak, jak se choval, v prvním dílu. Dostanete odpovědi na otázky, které jste si v Muffinu kladli.

Koláčky a spiklenci jsou oproti prvnímu dílu akčnější, více dramatické. Budete nadávat a rozčilovat se. Budete nadšení a možná překvapení, jak se postava Daniela vyvine. Co všechno bude muset udělat! Bude vám smutno a úzko. Budete se opět rozplývat, ale jiným způsobem. Kit zůstává v podstatě pořád stejný. Stejně úžasný.

Knížka je opět napsaná v er formě z pohledu Daniela a Kita. Styl psaní je totožný s prvním dílem, Theo udělal skvělou práci, napsal nádherné dílo, které budete milovat fakt ještě víc, jak Muffin a čaj.

Čtení jsem si užívala a nechtěla jsem, aby knížka skončila. A chtěla jsem, aby byla delší 😀 Když jsem Koláčky dočetla, musela jsem si knihu přitulit a povzdychovat, jak ji miluju, jak může být něco tak krásné, jak miluju Kita a Daniela. Jo, možná si myslíte, že jsem blázen, ale přiznejte se! Vy, co jste knížku četli, měli jste takové pocity! A vy, co ji teprve číst budete, tak se přiznejte potom a můžete mi to přijít napsat do komentářů 😀

Po přečtení jsem několik dnů neměla chuť číst něco nového, neustále jsem myslela na tyto dva úžasné kluky a jejich krásný příběh, jejich svět.

Koláčky a spiklenci jsou dokonalost. Doporučuju je, určitě si je přečtěte. A jestli vám vrtá hlavou název, tak to se dozvíte během čtení 😀

Hodnocení:
5*/5*

(c) blumensprache.blog.cz / databazeknih.cz

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *