Medvěd a Slavík – Katherine Arden (Knižní recenze)

Další z mých přečtených knížek je první díl z fantasy trilogie pro děti a mládež, Medvěd a Slavík, od americké spisovatelky Katherine Arden, kterou jsem si vybrala do naší knižní výzvy #lovnachyby. Líbila se mi anotace a obálka, lákalo mě prostředí Ruska a všechen místní folklór.

Co se mi líbilo

Knížka se odehrává v dávnějších dobách. Všude najdete chudé rodiny na vesnicích, bohatší farmáře, ale také šlechtu. Hlavní hrdinové sídlí v krajině plné vysokých a hustých lesů, kde panují dlouhé a kruté zimy. Otec naší hlavní hrdinky, Vasjočky, je majitel velkého hospodářství a jeho další děti mu s chodem domácnosti (a staráním se o zvířata) pomáhají.

Nemůžu se tu rozepisovat, kdo je kdo, jakou má roli atd., poněvadž bych vykecala hodně z děje a tato knížka nejde jen tak jednoduše popsat. Je plná tolika událostí a detailů!
Anotace:
Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou.
Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích.
Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.
(databazeknih.cz)
Opravdu se mi moc líbila vykreslená atmosféra. Když jsem četla o zimě, spalujícím létě, měla jsem pocit, jako bych byla v příběhu.
Všechen ten folklór, pověsti, všechno tak kouzelné a jaksi záhadné! Naše malá Vasjočka, i když nejen ona, dokázala vidět duchy, kteří hlídali domov, stáje apod. Nejvíc mě uchvátila rusalka v jezeře (a sedící na stromě). Její popis vzhledu, to bylo… nádherné. Přesně něco pro mě. Uvítala bych s ní více scén.
A také Zimní král, jeho osobnost, jak vypadal, byl jako magnet. Jeho charisma vás učaruje. Nebo místo, kde bydlel… Tohle si musíte přečíst a představit si všechno jako film v hlavě!

Co se mi nelíbilo

Nelíbily se mi časové skoky, které trvaly asi do půlky knížky. Chvilku jste četli o létě, zabrali jste se do dění, a třeba během jedné stránky byl hop, a najednou jste se ocitli v zimě. Byla to škoda, i kdyby tak měla být kniha delší, nevadilo by mi to.

Jak se mi četla

Příběh se četl dobře, slova plynula, jazyk nebyl nikterak složitý, ale také ne prostý. Text obsahoval hezká slovní spojení, přirovnání a popisy, které nebyly přehnaně dlouhé, ale akorát.

Shrnutí

Medvěd a Slavík jako celek hodnotím velmi vysoce, jako knížku, která asi není úplně pro každého, ale pro lehce náročnější čtenáře. Není to žádná lehká oddechovka. Knížku doporučuju lidem, které zajímá život v Rusku, náboženství a legendy. Rozhodně si čtení užijete a ponoříte se do světa Vasji, její rodiny a dalších postav.
Co se týče obálky, je krásná, lákavá a vystihuje přesně to, co kniha nabízí.
Velmi ráda si přečtu druhý díl, jenž se jmenuje Dívka ve věži.

Lov na chyby

Našla jsem pouze dvě nepatrné, ani jsem si je neoznačovala.
Hodnocení:
4*/5*
blumensprache.blog.cz / databazeknih.cz

3 názory na “Medvěd a Slavík – Katherine Arden (Knižní recenze)”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *