Jako tygr ve sněhu – Juhea Kim (kniha – recenze)

Anotace:
“Strhující příběh lásky, války a vykoupení, odehrávající se na pozadí korejského hnutí za nezávislost, sleduje propletené osudy mladé dívky prodané do školy pro kurtizány a chudého syna venkovského lovce.

Píše se rok 1917, když hluboko v zasněžených horách okupované Koreje zachrání chudý a vyhladovělý místní lovec japonského důstojníka před útokem tygra. Jejich osudové setkání je začátkem příběhu trvajícího přes půl století.

Brzy nato je desetiletá Jade prodána svou rodinou do školy pro kurtizány. Tento zoufalý čin ji předurčí k životu v nejnižší společenské vrstvě. Když se náhodou setká s osiřelým chlapcem Džung Hoem, postupně se mezi nimi utvoří pevné přátelství. Jak dospívají, Džung Ho se zapojuje do revolučního boje za nezávislost země, zatímco z Jade se stává vyhledávaná umělkyně. Musí se ale rozhodnout, zda je ochotna riskovat vše pro toho, kdo by se pro ni také obětoval.

Juhea Kimová vdechla život výjimečným postavám, jež si na pozadí zkoušeného národa splétají své vlastní osudy, od provoněných komnat kurtizánské školy v Pchjongjangu přes oslnivé kavárny stále modernějšího Soulu až po lesy Mandžuska, kde zuří líté boje. Román Jako tygr ve sněhu odhaluje svět, v němž se z přátel stávají rivalové, z nepřátel zachránci, hrdinové jsou pronásledováni a tygr není tou nejhorší bestií, s níž se můžete střetnout.”
(jota.cz)

Název: Jako tygr ve sněhu
Autor: Juhea Kim
Žánr: Literatura světová, Pro ženy, Historické romány
Vydáno: 2024, Jota
Orig. název: Beasts of a Little Land, 2021
Překlad: Tereza Kupková
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-281-1

Recenze:

Kniha Jako tygr ve sněhu na mě vykukovala často na sociálních sítích, bylo mi hned jasné, že si ji potřebuji přečíst. Jedná se o historický román, kde nás příběhem provází dvě hlavní postavy. Maličká dívenka Jade, kterou rodiče prodali do školy pro kurtizány a malý chlapec Nam Džung Ho, jenž je synem chudého lovce.

V prologu se dozvídáme pozadí z rodiny chlapce, převážně o jeho otci, který se vydal do korejských hor ulovit něco k jídlu pro své hladové děti. Potkáváme zde japonské vojáky a tygra. Od tohoto momentu se přesouváme o několik let vpřed.

V příběhu se vyskytuje několik vedlejších postav, na kterých mi záleželo stejně tolik, jako na hlavních hrdinech. Úplně každý má svou jedinečnou osobnost, svá trápení, radosti a strasti. Problémy našich postav se misí s celou těžkou situací země, kdy Koreu obsadilo Japonsko a Korejci bojují za nezávislost. My s postavami prožíváme téměř celý jejich život. Jak jsem říkala, od jejich dětství až po stáří.

Strhující vypravování mě vtáhlo do děje a bylo naučné, jelikož se člověk opravdu dozví o historii této země,válce, chudém životě, kdy nikdo neměl jídlo a to i někteří z nejbohatších, o výchově a životě kurtizán nebo o tom, jak děti přežívají na ulici. Celou knihou nás provází láska a přátelství.

Všem, kdo milují Asii, převážně tyto dvě země a také historické romány, knihu vřele doporučuji. Bohužel, kniha měla strašně malá písmenka, což mi čtení ztěžovalo, ale jinak se četla moc hezky.

Prosím víc takových příběhů z Asie!

Hodnocení: 5⭐️/ 5⭐️

(c) blumensprache.hikaru.cz / IG: @terischmetti_booksdatabazeknih.cz / jota.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.